Czym jest zgaga i jak z nią walczyć?

Zgaga refluxSzacuje się, że ponad 80% osób w wieku 40 lat przynajmniej raz w życiu cierpiało z powodu zgagi.

Jej objawy są tak zróżnicowane, że nieraz trudno jest stwierdzić, co właściwie się dzieje. Zgaga może być dokuczliwa, a w przypadku, gdy pojawia się bardzo często - może oznaczać rozmaite problemy gastryczne, na przykład z przyswajaniem pokarmów czy alergiami. Warto wiedzieć, czym jest zgaga, dlaczego występuje oraz jak ją zwalczać.

Wielu lekarzy uważa, że zgaga jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego. Może występować u osób w każdym wieku, od dzieci, aż po osoby starsze, u których jest jednak o wiele częstsza. Zgaga częściej dotyka osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia - palą, piją nadmierne ilości alkoholu czy niezdrowo się odżywiają. Co więcej, również życie w silnym stresie może sprzyjać pojawianiu się zgagi. Okresowo zgaga występuje u kobiet w ciąży, a także u osób, które zbyt szybko po posiłku zaczęły intensywnie pracować fizycznie czy ćwiczyć.

Objawy

Objawy zgagi są zwykle podobne, choć bywają przypadki, gdy to schorzenie gastryczne objawia się nietypowo. Zazwyczaj zgagę rozpoznajemy po nieprzyjemnym odbijaniu, pieczeniu w przełyku oraz kwaśnym smaku w ustach. Treści pokarmowe mogą cofać się do przełyku, powodując palący ból. Czasami ból ten występuje również w okolicach żołądka. W przypadku silnego ataku zgagi może być ona pomylona z... problemami z sercem, ból bowiem potrafi umiejscowić się tuż pod mostkiem.

Zgaga może pojawiać się sporadycznie, okresowo, albo w sposób ciągły. Najmniej groźna jest zgaga okresowa, zwykle bowiem łatwo możemy odkryć jej powód - np. bycie w ciąży u kobiety czy bardzo stresujący okres w życiu. Zgaga sporadyczna jest zwykle związana z przeciążeniem układu pokarmowego. Jeśli dłużej będziemy jeść niezdrowe pożywienie, pić alkohol, albo gdy naraz zjemy duże ilości pokarmu, przeciążając układ pokarmowy, zgaga jest w zasadzie nieunikniona.

Zgaga, która występuje w sposób ciągły, jest zazwyczaj oznaką choroby. Dodatkowo występują z nią również inne objawy, które mogą świadczyć o stanie chorobowym, np. odbijanie po posiłku czy silny kaszel po spożyciu większych ilości jedzenia. Jeśli powodem zgagi jest choroba refluksowa, to objawom może towarzyszyć również ślinotok czy wręcz wymioty. Jeśli objawy zgagi pojawiają się częściej niż raz w tygodniu, albo jeśli po obudzeniu czujemy kwaśny smak w ustach - powinniśmy zwrócić się do lekarza, który ustali przyczynę dolegliwości.

Leczenie

Na zgagę najczęściej stosuje się doraźne leki zobojętniające. Przy sporadycznym występowaniu zgagi nie ma potrzeby podawania leków na stałe - wystarczy zadziałać w momencie, gdy zgaga się pojawi. Jeśli zgaga występuje wcześniej, ale nie jest objawem poważniejszej choroby, pomóc może zmiana przyzwyczajeń i trybu życia, a także częstsze spożywanie mniejszych posiłków. Do naturalnych sposobów radzenia sobie ze zgagą należy wypicie szklanki wody przegotowanej, zjedzenie kilku migdałów czy wypicie mleka. Wszystkie te sposoby łagodzą kwasy żołądkowe.

Artykuł pod redakcją serwisu http://gastryczne.pl/

  Oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów - głodówka i diety oczyszczające

  Oczyszczanie organizmu

  Dieta warzywno - owocowa, oczyszczanie organizmu

  Dieta warzywno-owocowa

  Choroby genetyczne a komórki macierzyste

  Choroby genetyczne