Jak prać, by ubrania zostały z nami na dłużej?

Właściwe pranieJak prać, by ubrania zostały z nami na dłużej?

Piorąc ubrania chcemy o nie dbać a nie je niszczyć. Tym bardziej jeśli mamy ulubione jeansy albo koszulę pragnie by cieszyć się nimi i nosić jak najdłużej. Mniej boli fakt gdy ubranie staje się niemodne niż gdy zostanie rozciągnięte lub porwane w praniu.

Przed praniem wywróć ubranie na lewą stronę. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ubranie się odbarwi.

Sprawdzi się również pranie w zimnej wodzi. Dotyczy to głównie dbania o jeansy. Zanim włożysz rzeczy do pralki sprawdź czy wszystkie guziki są rozpięte. Guzik łatwo może się o coś zaczepić i w trakcie wirowania zostać wyrwany. Przy praniu uważaj również na ilość proszku oraz zmiękczacza. Zbyt duża ilość może zrobić odbarwione plamy na ubraniach, lub osłabić tkaninę przez co będzie podatna na porwanie.

Zawsze, ale to zawsze czytaj metki. Jeśli producent pisze, że bluzkę można prać w 30 stopniach, nie wkładajmy jej z ręcznikami bo pasuje kolorystycznie. Ubranie może się skurczyć, zmechacić albo osłabią się włókna tkaniny. To samo dotyczy prasowania. Najlepiej podzielić pranie na trzy grupy dedykowane jednej, dwóm lub trzem kropkom temperatury na żelazku. Trzecią kropkę używamy raczej tylko do pościeli i ręczników. Nie ma potrzeby codziennych ubrań męczyć aż tak wysoką temperaturą.

Nie tylko pranie i prasowanie mają wpływ na kondycje naszych ubrań ale również ich przechowywanie. Przy wieszaniu ubrań lepiej aby nie były one zbyt ściśnięte. Wtedy bardziej się gniotą i trzeba je częściej prasować a do tego gdy coś spadnie z wieszaka nawet tego nie zauważysz. Lepszym wyjściem od wieszania jest składanie ubrań i przechowywanie na półkach lub szufladach.

Jedną z wrażliwszych tkanin jest tkanina. Piorąc swetry zawsze trzeba uważać na temperaturę wody. W zbyt wysokiej dzianinowe ubrania mogą się rozciągnąć i odkształcić. Mając delikatny sweter lepiej uprać go ręcznie. Susząc nie wieszajmy na suszarce ponieważ pod wpływem ciężaru, a nasiąknięte wodą swetry bywają bardzo ciężkie, będzie się rozciągał. Rozłożenie na ręczniku będzie bardziej odpowiednią metodą. I przede wszystkim dzianinowych rzeczy nigdy nie przechowujemy wieszając. Zawsze muszą być złożony i przechowywane na półce.

Stosując się do tych prostych zasad będziemy mogli cieszyć się swoimi ubraniami długo i bez obaw, że się zniszczą lub zdeformują.

  Miłość nieszczęśliwa oraz fatalna w literaturze

  Nieszczęśliwa miłość

  Jakie płytki ceramiczne wybrać do danego rodzaju wnętrza?

  Płytki ceramiczne

  Jak usunąć kamień z czajnika?

  Kamien w czajniku