Kalendarz dni płodnych

Przychodzi taki dzień w życiu każdej kobiety, kiedy poczuje pragnienie bycia matką. To bardzo ważna decyzja, a do podjęcia jej potrzeba czasu i odpowiednich warunków. Jakich konkretnie?

Kalendarz dni płodnych

Nie chodzi tylko o kwestie finansowe, co jest również bardzo ważne, by zapewnić dziecku pewien komfort życia. Jednak w tym wypadku chodzi o coś bardziej podstawowego - aby doszło do zapłodnienia kobieta musi mieć dni płodne.

Cykl miesięczny kobiety składa się z dni niepłodnych wraz z miesiączką i dni płodnych, w których występuje jajeczkowanie - czyli po prostu owulacja - to właśnie w tym momencie dochodzi do zapłodnienia. W każdej z tych faz cyklu, organizm kobiety zachowuje się nieco inaczej i każda kobieta powinna, a przynajmniej dobrze by było, by umiała to odróżnić i ocenić w jakiej fazie cyklu aktualnie się znajduje. Mogą to jednak ułatwić pewne obliczenia tudzież aplikacje, które zachowują się jak kalendarzyk miesiączkowy i automatycznie wskażą nie tylko dzień spodziewanej owulacji, miesiączki, ale i zaznaczą okres trwania dni płodnych.

Kluczowe dni

Dni płodne to nic innego jak okres około owulacyjny, występujący zarówno jak i przed, tak i po jajeczkowaniu. Istnieje coś takiego jak reguła Holta, która mówi, że w regularnym 28-dniowym cyklu jest około siedmiu dni płodnych - występują one od 10 do około 17 dnia wraz z owulacją, przypadającą na 14 dzień cyklu. To jednak nie warunkuje tego, że kobieta, współżyjąc w te dni, zajdzie w ciążę, gdyż jest ona płodna zaledwie 24 godziny, zatem największe szanse są właśnie w dzień owulacji i tuż przed nią.

Nie chodzi jednak o to, by wyliczać wszystko co do godziny, gdyż nie jest to konieczne. Dlaczego? Otóż dlatego, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety od trzech do nawet pięciu dni.

Dlatego tak ważna jest znajomość swojego cyklu, co może ułatwić prowadzony kalendarz dni płodnych, obecnie, coraz częściej, występujący nawet w postaci aplikacji mobilnych. Oto kilka z nich:

  1. WomanLog Kalendarz - kalendarzyk umożliwia obserwację i kontrolowanie swojego cyklu miesiączkowego i dni płodnych,
  2. Kalendarz miesiączka - podobnie jak wyżej - aplikacja umożliwia śledzenie swojego cyklu miesiączkowego, a ponadto, istnieje funkcja sekretnego dziennika, w którym możemy podawać swoje objawy, zmiany nastroju, masy ciała czy temperatury.
  3. OvuView - oprócz funkcji zwykłego i prostego kalendarzyka miesiączkowa, aplikacja posiada również czternaście metod wyznaczania dni płodnych
  4. Kalendarzyk Bella - bardzo prosta w obsłudze aplikacja, ułatwiająca kontrolowanie swojego cyklu miesiączkowego
  5. My Days - Period & Ovulation - aplikacja, która pomaga w określeniu dnia spodziewanej owulacji i miesiączki, a ponadto, wyznacza okres dni płodnych

Charakterystyczne dni płodne

Dni płodne i owulacja, to czas dosyć charakterystycznych objawów dla kobiety i jej organizmu, które warto znać. Pierwszym z nich jest wzrastająca temperatura ciała - jest ona nieco wyższa niż w pozostałych dniach cyklu. Ponadto, podczas dni płodnych jest charakterystyczna konsystencja śluzu szyjkowego macicy, którego wówczas jest znacznie więcej niż w innych dniach.

W razie niepewności - w każdej aptece można bez problemu kupić test owulacyjny, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Autor: http://zaplodnieni.pl/.

Karboksyterapia - rewolucyjna terapia dwutlenkiem węgla

Karboksyterapia - zastosowanie

Regeneracja skóry za pomocą plazmy azotowej - technologia Portrait NeoGen

Regeneracja skóry

Biofeedback, czyli jak być trenerem dla swojego mózgu

Biofeedback - fale mózgowe