Objawy migreny, sposoby na ból migrenowy

Ból migrenowyMigrena - jak rozpoznać jej objawy i jak sobie z bólem migrenowym radzić?

Atak migreny u kobiet związany jest najczęściej z wahaniami poziomu hormonów, dlatego u wielu kobiet pojawia się przed miesiączką, gdy spada poziom estrogenów. Migrenę często wywołują też inne czynniki, jak silne emocje, brak lub nadmiar snu czy wahania atmosferyczne.

Mogą ją wywołać również napoje z kofeiną spożywane w zbyt dużej ilości, czerwone wino, konserwanty i dodatki do żywności jak słodzik czy glutaminian sodu.

Do wystąpienia silnej migreny często przyczyniają się też silne zapachy perfum, farb czy benzyny.

Objawy migreny

Ból migrenowy

Podstawowym objawem migreny jest silny, rozpierający czaszkę ból, pulsujący i promieniujący do oka. Zaczyna się po jednej stronie, ale z czasem obejmuje całą głowę. Trwa od kilku godzin do nawet kilku dni.

Migrenie często towarzyszą nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki, światło i zapachy, spowodowane zakłóceniami funkcjonowania centralnego układu nerwowego.

Migrena z aurą

Na godzinę przed atakiem migreny zwykle pojawia się tzw. aura, są to świetlne mroczki, spiralki ukazujące się przed oczami.

Jak radzić sobie z migreną?

Jak radzić sobie z migreną, gdy każdy hałas, ruch a nawet światło dzienne są nie do zniesienia? Najlepiej położyć się w cichym, zaciemnionym pokoju i spróbować zasnąć. Kiedy tylko poczujemy pierwsze zwiastuny migreny, należy zażyć środek przeciwbólowy zawierający paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Najszybciej działają preparaty w postaci tabletek musujących i czopków. Ulgę w bólu przynoszą także napary z ziół: melisy, miłorzębu, czarnego bzu i lipy. Na nudności pomóc może herbata z dodatkiem imbiru.

Do lekarza należy się zgłosić gdy ból jest bardzo silny, utrzymuje się dłużej niż 2 dni i nie pomagają żadne środki przeciwbólowe. Przepisze on wówczas środek przeciwmigrenowy, dostępny tylko na receptę, zawierający tzw. tryptany. Taki lek po godzinie powinien znacznie złagodzić ból. Lekarz zleci również badania, aby wyeliminować inne choroby, których objawem może być silny ból głowy.

Przy bardzo częstych i silnych migrenach, neurolog może przepisać lek w zastrzykach, który blokuje układ nerwowy, a tym samym zmniejsza częstotliwość ataków. Możemy sami spróbować wyeliminować przyczynę migreny i uniknąć kolejnych ataków, prowadząc dzienniczek i zapisując wszystko, co jemy, pijemy, co robiliśmy w danym dniu, jakie zapachy temu towarzyszyły. Dzięki takim obserwacjom w końcu rozpoznamy i zidentyfikujemy sprawcę, który sprawia nam tyle cierpienia.

  Oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów - głodówka i diety oczyszczające

  Oczyszczanie organizmu

  Dieta warzywno - owocowa, oczyszczanie organizmu

  Dieta warzywno-owocowa

  Choroby genetyczne a komórki macierzyste

  Choroby genetyczne