Orzechy piorące - dlaczego warto w nich prać?

Orzechy piorąceOrzechy piorące - dlaczego warto w nich prać

Coraz więcej ludzi boryka się z problemami skórnymi. Wysypki, podrażnienia, egzemy i trądzik, to coraz częstsze przypadłości, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. Agresywne detergenty zawarte w proszkach do prania, tylko potęgują nieprzyjemne dolegliwości i sprawiają, że ani leki, ani nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poprawić stanu naszej skóry.

Wyjście z tego błędnego koła oferują orzechy piorące.

Czy są orzechy piorące?

Orzechy piorące to nietypowy gatunek orzechów rosnących w Indiach i Nepalu. Orzechowiec piorący Sapindus mukorossi robi coraz większą furorę na świecie, wszystko to za sprawą jego zadziwiającego działania. Łupiny tego orzecha są w stanie wytworzyć mydlany roztwór, który swoimi właściwościami przypomina działanie tradycyjnych detergentów. Myje, odtłuszcza i odświeża powierzchnie, które mają z nim kontakt. Roztwór powstaje poprzez zawartość substancji zwanej saponiną. Saponina to naturalny detergent, który występuje w orzechach piorących w ilości od 13 do 15 %. Do prania nadają się tylko łupiny orzechów, które uprzednio należy pokruszyć i wysuszyć.

Orzechy piorące działają tak, jak środki czyszczące, ale są delikatne dla powierzchni i nie powodują jej zniszczenia. W przypadku prania tkanin nie wykazują właściwości barwiących, ani nie nadają ubraniom charakterystycznego zapachu. Nie jest konieczne dodawanie płynu do płukania, bo orzechy piorące same w sobie zmiękczają tkaniny i przeciwdziałają ich elektryzowaniu. W celu nadania praniu zapachu, należy wkropić do bębna pralki kilak kropli olejku eterycznego.

Do czego jeszcze można wykorzystać orzechy piorące?

Orzechy piorące z powodzeniem wykorzystamy do:

 • mycia włosów i całego ciała,
 • mycia sierści zwierząt,
 • czyszczenia podłóg i mycia sprzętów kuchennych,
 • zwalczania insektów na roślinach.

Wykorzystane łupiny można z powodzeniem zakopać w ogrodzie i wykorzystać, jako kompost. Nie powodują one zanieczyszczenia gleby ani wody, ulegają całkowicie biodegradacji, a dodatkowo użyźniają glebę.

Dodatkową zaletą prania w orzechach jest fakt, że ich koszt jest niższy niż koszt proszków do prania i detergentów. Piorąc w orzechach możemy zaoszczędzić na płynie do płukania tkanin, a co najważniejsze mamy świadomość, że nie zanieczyszczamy swojego środowiska chemikaliami. Styl eko jest w naszym kraju coraz bardziej popularny, orzechy piorące to jeden ze sposobów na bezpieczniejsze i tańsze zarządzanie gospodarstwem domowym.

Orzechy piorą tak samo dobrze, jak szeroko reklamowane proszki i dzięki nim nasza skóra nie ma ciągłego kontaktu z silnymi detergentami - te zalety sprawiają, że warto wykorzystać orzechy piorące, bo korzyść przyjdzie bardzo szybko.

  Miłość nieszczęśliwa oraz fatalna w literaturze

  Nieszczęśliwa miłość

  Jakie płytki ceramiczne wybrać do danego rodzaju wnętrza?

  Płytki ceramiczne

  Jak usunąć kamień z czajnika?

  Kamien w czajniku