Popękane naczynka - jak się ich pozbyć?

Zamknięte naczynkaProblemy naczyniowe skóry to dziś jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych, dotycząca głównie cery cienkiej i wrażliwej. Ale nie tylko - coraz częściej jest to niestety także problem osób o grubym i tłustym rodzaju skóry. Najczęściej spotykane w gabinecie kosmetologii estetycznej problemy związane z patologią naczyniową, to teleangiektazje, rumień, zmiany naczyniowe na kończynach dolnych oraz naczyniaki.

Pierwsze z wymienionych to trwałe rozszerzenia drobnych naczyń o czerwonym zabarwieniu, prześwitujące przez skórę. Mogą być pierwotne, czyli nierzadko związane z wrodzonymi wadami rozwojowymi naczyń tętniczych i żylnych. Niemniej, często też mają charakter wtórny i są efektem działania czynników zewnętrznych, chorób, a także stosowania niektórych leków. Innym powodem może być również niewłaściwa pielęgnacja.

Zamykanie naczynek technologią IPL należy do najskuteczniejszych terapii kosmetologicznych. Metoda ta polega na naświetlaniu naczynia, podczas którego energia świetlna jest pochłaniana przez hemoglobinę i przekształcana w ciepło, co równocześnie podnosi temperaturę krwi. Dochodzi do koagulacji i uszkodzenia ściany naczynka oraz jego samoistnego usunięcia z organizmu. Technologia IPL pozwala na terapię naczyń umiejscowionych powierzchniowo oraz tych znajdujących się głębiej.

Zabieg z wykorzystaniem technologii IPL znakomicie sprawdza się w przypadku skóry płytko unaczynionej, wrażliwej, z tendencją do pojawiania się rumienia. Stosuje się go również, aby zapobiec występowaniu trądziku różowatego – podkreśla Emilia Rechul, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie.

W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu zaleca się wykonanie około 4-6 zabiegów, z zachowaniem 3-tygodniowych przerw. Zbyt długi lub krótki okres czasu między kolejnymi wizytami może wpłynąć na efektywność terapii. Po zabiegu należy unikać opalania się przez około 4 tygodnie oraz stosować kremy z wysokim filtrem (SPF 30,50). Ponadto, jeśli skóra jest zaczerwieniona lub odczuwa pieczenie, dobrze jest zastosować panthenol lub alantan w kremie. Do kilku dni po zabiegu zamykania naczynek nie powinno się korzystać z preparatów sporządzonych na bazie alkoholu. Po zabiegu warto intensywnie nawilżać skórę oraz na kilka dni zrezygnować z sauny, basenu oraz gorących kąpieli.

Każda wizyta powinna zacząć się od wywiadu przeprowadzonego przez kosmetologa, podczas którego poddany jest ocenie typ oraz stan skóry, jak również poziom jej unaczynienia. Dane te są potrzebne do ustawienia właściwych parametrów naświetlania - zaznacza Emilia Rechul.

Przed przystąpieniem do zabiegów zamykania naczynek należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami. Wśród nich można wymienić: ciążę, laktację, przyjmowanie leków rozrzedzających krew i antybiotyków. Pełna lista przeciwwskazań znajduje się na stronie www.qclinique.pl.

Przy redukcji zmian naczyniowych warto pamiętać o zastosowaniu delikatnej diety, ubogiej w gorące i pikantne potrawy, kawę czy alkohol, ponieważ mają one wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych - tłumaczy kosmetolog.

  Masło Shea - naturalny kosmetyk z Afryki

  Masło Shea

  Olejowanie - sposób na piękne włosy

  Olejowanie włosów

  Naturalne kosmetyki. Domowe sposoby na maseczki, odżywki i balsamy

  Maseczka z ogórka