Poprawiamy stan włosów

Stan włosów Która z nas nie marzyła choć raz o długich, gęstych i lśniących lokach sięgających pasa? A może o zadbanych, krótkich włosach w jakimś oryginalnym, zwracającym uwagę kolorze? Marzenia konfrontujemy z rzeczywistością i... cóż. To, co widzimy w lustrze, pozostawia wiele do życzenia.

Jak zadbać o włosy, aby ich kondycja uległa znacznej poprawie? Istnieje kilka skutecznych metod, dzięki którym szybko zauważymy efekty. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, jest podcięcie zniszczonych końcówek. Obciąć, jeśli chcemy zapuścić? Może brzmieć bezsensownie, ale zniszczenia końców włosów będą piąć się w coraz to wyższe ich partie, co nie nadaje fryzurze zbyt estetycznego wyglądu.

Szampon. Podstawowy kosmetyk, obecny w każdej łazience. Kupujemy coraz to nowsze, reklamowane jako panaceum na wszelkie włosowe dolegliwości, tymczasem skutki ich używania mogą być wręcz przeciwne do zamierzonych. Do częstego mycia włosów, zwłaszcza cienkich i zniszczonych, warto wybrać delikatny szampon bez silnych detergentów - na przykład ten przeznaczony dla dzieci, lub posiadający na opakowaniu informację o braku w składzie środków takich jak SLS czy SLES. Po każdym umyciu na włosy warto nałożyć odpowiednio dobraną odżywkę, a raz na jakiś czas - maskę. Uwaga - aby maska zadziałała odpowiednio, trzeba trzymać ją na głowie przez co najmniej 15 minut, aby składniki miały szansę wniknąć do wnętrza włosa. Dobrze jest zapewnić włosom pokrytymi maską ciepło, na przykład owinąć je ręcznikiem.

Jednym z błędów, które powodują szybkie niszczenie się włosów, jest szarpanie ich szczotką i spanie w rozpuszczonej fryzurze. Związanie włosów do snu - w luźny kok, lub warkocz - uchroni nas nie tylko przed mechanicznymi zniszczeniami, ale też zapobiegnie plątaniu się kosmyków podczas nocy. Bardzo dobre efekty przynosi olejowanie włosów. Specjalne olejki można dostać w drogerii lub aptece. Niewielką ilość takiego specyfiku nakładamy na włosy i pozostawiamy na dłuższy czas przed myciem. Sposób użycia zależy często od rodzaju olejku, więc przed zastosowaniem jakiegoś z nich dobrze jest zasięgnąć informacji. Często są one jednak podawane na opakowaniu, nie jest to więc większym problemem.

Warto pamiętać, że częste farbowanie włosów, zwłaszcza w domu, z użyciem drogeryjnych farb, nie wpływa na ich kondycję dobrze. Szczególnie rozjaśnianie jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, który nie powinien być wykonywany przez niedoświadczone osoby – ryzyko zniszczenia włosów jest naprawdę duże, nie mówiąc już o tym, że efekty mogą znacznie odbiegać od zamierzonych. I co najważniejsze – żadne kosmetyki i zabiegi nie pomogą, jeśli nasza dieta woła o pomstę do nieba, gdyż włosy – jak i cały organizm – odżywiane są od wewnątrz, składnikami, jakie dostarczamy im wraz ze spożywanym pokarmem. Jeśli więc nasze włosy, mimo troski, są w złym stanie, warto przyjrzeć się temu, co jemy. Zdrowe odżywanie przynosi multum korzyści, z których wygląd jest jedynie niewielką częścią.

Wystarczy niewiele, aby poprawić stan włosów, a przy okazji niekiedy nawet i całego ciała. Czemu by więc nie spróbować? Być może to na naszą fryzurę już niedługo będą kierować się zazdrosne spojrzenia?

  Masło Shea - naturalny kosmetyk z Afryki

  Masło Shea

  Olejowanie - sposób na piękne włosy

  Olejowanie włosów

  Naturalne kosmetyki. Domowe sposoby na maseczki, odżywki i balsamy

  Maseczka z ogórka