Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówekCharakterystycznymi objawami zapalenia spojówek są piekące oczy i łzawienie. Pojawić może się również światłowstręt. Nie jest to choroba skomplikowana, ale powinna być we właściwy sposób leczona, aby można było się jej w miarę szybko pozbyć.

Na pewno, zapalenie spojówek nie jest przyjemną chorobą.

Zapalenie spojówek objawy

Zapalenie spojówek jest wynikiem powstałego stanu zapalnego, który nie pozwala spojówkom we właściwy sposób pełnić funkcji ochronnej. W takiej sytuacji, gałka oczna narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Na pewno nie należy bagatelizować problemu związanego z zapaleniem spojówek. Pierwsze objawy zapalenia spojówek można próbować zwalczyć kroplami do oczu, które dostępne są bez recepty w aptece. Jeśli jednak po 3 dniach objawy nie ustąpią, jak najszybciej należy zgłosić się do okulisty w celu podjęcia stosowanego leczenia. To jakie leczenie zostanie zastosowane, jest uzależnione od stopnia zaawansowania i intensywności objawów. Najczęstszymi objawami zapalenia spojówek jest pieczenie oczu, łzawienie oraz światłowstręt.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Jest to najczęstsza odmiana tej choroby. Zazwyczaj pojawia się w obu oczach. Objawami tego rodzaju choroby jest pojawianie się ropnej wydzieliny i łzawienia. Powstają również przekrwienia i obrzęk spojówek, a czasem nawet całych powiek. Ten rodzaj zapalenia spojówek leczy się sulfonamidami lub roztworem antybiotykowym w postaci kropli lub maści do oczu. Jeśli po tygodniu nie nastąpi poprawa, lekarz zazwyczaj zaleca odstawienie leków na 3-4 dni i zleca wykonanie posiewu z worków spojówkowych. Po stwierdzeniu jakie bakterie wywołały zapalenie, będzie mógł zlecić odpowiednią kurację.

Wirusowe zapalenie spojówek

Przyczyną takiego zapalenia są wirusy, które pojawiają się w okresie nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych. Wirus najpierw atakuje spojówki, a po 8 dniach także rogówkę oczu. Najpierw choroba pojawia się w jednym oku, a następnie przenosi się także na drugie. Podstawowymi objawami wirusowego zapalenia spojówek są obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie obcego ciała, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Gdy zapalenie przejdzie także na rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Pojawia się wtedy silny ból, światłowstręt i łzawienie. Leczenie tego typu zapalenia spojówek polega na podawaniu środków przeciwwirusowych i zmniejszających obrzęk. Konieczne jest podanie antybiotyku, aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego.

Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka

Suche oko pojawia się wskutek niedostatecznego wydzielania lub niewłaściwym składem łez. Takiemu zapaleniu towarzyszy również zapalenie rogówki. Objawami takiego zapalenia spojówek są podrażnienie oczu, “piasek” pod powiekami, rzadziej światłowstręt i swędzenie. Szczególnie dolegliwości są uciążliwe nocą, w trakcie pracy przy komputerze albo podczas przebywania w miejscach z suchym powietrzem, a więc przede wszystkim w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o leczenie, pomocne jest częste mruganie i zamykanie powiek. Odpoczynek w trakcie takiego leczenia jest bardzo ważny, aby nie przemęczać oczu. Gdy dużo czytamy, warto robić sobie krótkie przerwy i zakrapiać oczy, aby nie były one wysuszone. Ważne jest również aby pamiętać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Należy również pić do 3 litrów wody dziennie, aby organizm miał cały czas dostęp do wody i był odpowiednio dobrze nawodniony, co pozwoli na poprawę stanu zdrowia i przyniesie ulgę podczas trwania takich dolegliwości.

Opracowanie artykułu: http://www.puls-zdrowia.pl/

Oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów - głodówka i diety oczyszczające

Oczyszczanie organizmu

Dieta warzywno - owocowa, oczyszczanie organizmu

Dieta warzywno-owocowa

Choroby genetyczne a komórki macierzyste

Choroby genetyczne